Téma týdne: Upíři

10. srpna 2010 v 21:58 |  Ostatní věci

bella5632.blog.cz

                Upíři 

Tvorové noci živící se lidskou krví. Bledí, tajemní a vyzbrojení dvěma špičáky, kterými prokousnou každé hrdlo.

Kdo je upír a co umí?
Za upíra je považována bytost, která v noci vstává ze svého hrobu a pod rouškou tmy se vkrádá k lidem, aby jim z krční tepny sála teplou krev a prodloužila si tím život. Kousnutí lidé se potom sami mohou v upíra proměnit. Upír má dva špičaté zuby, neodráží se v zrcadle, nevrhá stín, bojí se slunečního světla, křížů, svěcené vody, stříbra a česneku. Spí ve svém hrobě nebo v rakvi, kterou má naplněnou hlínou ze svého hrobu, což pro něj představuje spojení se záhrobím. Podle některých legend se umí proměnit i v
netopýra, má nadlidskou sílu a hypnotické schopnosti. 


bella5632.blog.cz
Jak na upíry
Kolík a stříbrná kulka, to jsou je dvě nejznámější metody, ve středověku se jich ale používalo mnohem víc. Hrob domnělého upíra se navrtal a naplnil svěcenou vodou. Mrtvolám-upírům se protínaly šlachy pod koleny, aby upír nemohl chodit. Tělo se vynášelo za hranici vesnice nebo se vykopalo a otočilo v hrobě tváří dolů, aby kousalo do hlíny a ne do lidí. Drastičtější metody pak spočívaly v probíjení srdce nebo i lebky zmíněnými dřevěnými kůly, které musely být zásadně z osiky, dubu, javoru-klenu nebo lípy. Zbytek těla se spálil. Někdy se také hlava nebožtíků ukroutila nebo odsekla a ústa se nacpala kamením nebo česnekem. Možností byla řada a odlišovaly se regionálně. Obecně se ve středověku věřilo, že v nebezpečné tvory se mohou změnit všichni mrtví čarodějové, vrazi, sebevrazi nebo jiní lidé, kteří zemřeli nepřirozenou smrtí. Proto se jejich těla pohřbívala na křižovatkách s vírou, že když se nebožtík probudí, nestihne se do rána rozhodnout, kterou cestou se dát.


Důkazy
Důkazy o upírech tak, jak nám je ukazují filmové horory, nemáme. Na rozdíl od kryptozoologických záhad jako je lochnesska nebo yetti se nikomu nepodařilo upíra vyfotografovat a nebyly ani nalezeni lidé, kteří by byli prokazatelně kousnuti. Tvorové živící se krví ale existují. Jsou to dva málo prozkoumané druhy létajících jihoamerických netopýrů (Desmodus a Diphylla), kteří se zakusují do zvířat (často do dobytka) a sají jeho krev. Podezření, že jsou schopni napadnout i člověka se zatím nepodařilo zcela prokázat. Mnohem víc důkazů než o existenci upírů máme o hluboce zakořeněné víře v upíry. V řadě starých kronik byly nalezeny popisy událostí, podle kterých mrtvý dál škodil své rodině, případně napadal pocestné na opuštěných cestách a když byl po vykopání z hrobu probodnut, vylila se z něj krev. Skutečně hmatatelnými důkazy jsou ale jen hroby údajných upírů, v nichž je z kosterních pozůstatků patrné, že dotyčný byl za svého života nebo brzy po smrti považován za upíra. Hroby se svázanými kostrami, s kůly zabodnutými vedle mrtvoly, se zkříženými nohami, s vypáčenými dásněmi, vytrhanými zuby nebo hlavami oddělenými od těla byly nalezeny na několika místech světa.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Klikni

klik

Komentáře

1 majas majas | Web | 10. srpna 2010 v 22:59 | Reagovat

pravda pravda

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama